Rozwój dziecka zależy od wielu składników odżywczych. W szczególności dotyczy to noworodków, których organizmy dopiero się kształtują. Jednym z najważniejszych składników odżywczych, które rekomenduje się noworodkom, jest witamina D. Co sprawia, że jest ona tak szczególna? W jaki sposób podawać ją bobaskom i dzieciom w wieku nieco starszym? Od czego zależy porcja witaminy D, którą podaje się dzieciom? Publikacja ta ma na celu przybliżyć wam niezmiernie ważną problematykę, jaką jest dostarczanie jednego z najważniejszych substancji odżywczych świeżo urodzonym i nieco starszym dzieciom.
Globalny problem z niedoborem
Zdziwi was pewnie informacja, którą tu przytoczymy. Jeśli wierzyć prowadzonym statystykom, to aż 90% populacji cierpi na chroniczny niedobór witaminy D. Biorąc pod uwagę specyfikę tego składnika odżywczego, to naprawdę poważny problem. Witamina D jest produktem powstałym w wyniku przetworzenia się określonych związków chemicznych w organizmie. Co ciekawe, na procesy metaboliczne, w wyniku których powstaje ta witamina, wpływ mają promienie słoneczne. Niestety jak dobrze wiemy, w naszym klimacie nie ma tego słońca zbyt wiele. To sprawia, że szczególnie jesteśmy narażeni na niedobór tego składnika odżywczego w okresie jesienno-zimowym.
Na co wpływa?
Wpływ witaminy D na ludzki organizm jest nie do przecenienia. To dzięki tejże właśnie witaminie dbamy o mocne i zdrowe kości. Szczególnie jest to istotne na etapie wczesnego dzieciństwa, gdy to ludzki organizm dopiero się kształtuje. Zażywając słońca, spożywając odpowiednie produkty spożywcze i wspomagając się określonymi suplementami, jesteśmy w stanie wpłynąć na stan uzębienia. Powinniśmy o tym pomyśleć w odniesieniu do najmłodszych. Ich zapotrzebowanie na witaminę D jest przeogromne. Ponadto omawiany przez nas składnik odżywczy poprawia nasz system immunologiczny i pracę naczyniowo-sercową. Dzięki spożywaniu tej witaminy oddalamy od siebie wizję zachorowania na cukrzyce i problemy nowotworowe.
Odpowiednia suplementacja z myślą o noworodkach
Odpowiedni zastrzyk witamin i minerałów jest szczególnie istotny w odniesieniu do dzieci. W szczególności tyczy się noworodków. Przedszkolaki lub dzieci nieco starsze, w wieku dojrzewania mają ułatwioną sprawę. Potrzebne sobie składniki odżywcze mogą dostarczać wraz z odpowiednio serwowanym posiłkiem. Gorzej sytuacja ma się z noworodkami, które nie są w stanie przyjąć odpowiednią ilość składników odżywczych wraz z mlekiem matki. Na dzień dobry pojawia się tu pierwszy problem. Jest nim poziom związków chemicznych odpowiadających za produkcję witaminy D w mleku matki. W sytuacji, w której pali, spożywa alkohol albo po prostu źle się odżywia, stężenie wspomnianych substancji w mleku może być niewielkie. W sytuacji, w której pada decyzja na karmienie dziecka piersią, kobieta powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na morfologię krwi. Na podstawie wyników badań, okaże się, czy cierpi na niedobór witaminy D w organizmie, czy też nie. W tym pierwszym przypadku zostaną jej przypisane odpowiednie suplementy. To jednak nie koniec problemów z karmieniem noworodków. Tak małe dziecko nie jest w stanie przyjąć takiej ilości tej witaminy wraz z mlekiem matki. Cóż w takiej sytuacji począć? Istnieje na to skuteczne remedium. Warto jest przejść się z maluszkiem do lekarza i szukać u niego porady. Może on zlecić morfologię krwi dziecka, po czym bazując na wynikach, masie ciała niemowlęcia, jego wzrostu i wieku przypisać odpowiednią porcję suplementu zawierającego witaminę D. W przeciwieństwie do starszych dzieci pole manewru będzie dość wąskie. Polecaną formą suplementacji dla noworodków są kropelki zawierające tę substancję odżywczą. Umożliwiają one wygodną formę podawania ją dziecku. W ten sposób noworodek niewielkim kosztem przyjmie zalecaną przez lekarza porcję witaminy D.
Rozwój dziecka i prawidłowa suplementacja
Witamina D jest niezmiernie ważna na każdym etapie życia. Nieco starsze dzieci, a w szczególności te w wieku dojrzewania powinny zażywać nie tylko ruchu na świeżym powietrzu, ale i również suplementów zawierających opisywaną witaminę. Nabiera to szczególnej mocy w okresie, gdy tego słońca jest zdecydowanie mniej niż wiosną i latem. Nim ruszycie do apteki, warto skonsultować suplementację witaminą D z lekarzem lub farmaceutą. Na podstawie wyników krwi, masy ciała dziecka, jego wzrostu oraz wieku, zaleci określoną porcję suplementu, jaką powinniście podawać dzieciom. W przypadku starszych dzieci i osób dorosłych suplementacja przybiera już dowolną formą. W naszych czasach podawało się uczniom tran w szkołach. W ten sposób dbało się o ich prawidłowy rozwój. Ten sposób dostarczania witaminy D jest całkiem dobry i gorąco polecany. Poza tranem spotkacie się również z witaminą D w kropelkach i tabletkach. W przypadku tych drugich powszechnie spotykane są tabletki zawierające tylko i wyłącznie witaminę D oraz zestawy multiwitaminowe, w których witamina D jest tylko jedną składową. Tak więc podsumujmy ten akapit. Poza produktami spożywczymi bogatymi w ten składnik odżywczy warto postawić na wspomaganie rozwoju dziecka suplementami diety. Na tym polu wiele zależy od nas i od zaleceń lekarza rodzinnego. Możemy nabyć zarówno kropelki, jak i witaminy w tabletkach oraz nieśmiertelny tran.