Dzieci dorastają bardzo szybko i wie o tym każdy rodzic. Zmieniają się ich upodobania, zainteresowania, tracą ciekawość względem jednych rzeczy i zyskują względem innych. Nic więc dziwnego, że dotrzymanie dziecku kroku i zapewnienie mu właściwego środowiska do rozwoju, jest wymagającym wyzwaniem dla rodziców. Jednym z aspektów wychowywania jest potrzeba dobrania właściwego otoczenia dla dziecka. Pozytywnego miejsca, w którym spędzi ono najważniejsze lata swojego życia. Jak więc wybrać odpowiednie tapety ścienne, by nie zanudzić podopiecznego i nakłonić go do szanowania domu?
W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że to jak wygląda otoczenie, z czym je kojarzymy i jakie pełni funkcje, jest niezwykle ważne dla rozwoju człowieka. Możemy być pewni, że urządzenie w odpowiedni sposób pokoju, odbije się na tym, w jaki sposób będzie funkcjonował jego mieszkaniec. Największą powierzchnie pomieszczenia zajmować będzie tapeta ścienna, więc należy zastanowić się, jak ma ona wyglądać i co chcemy przez nią wyrazić.
Tapety ścienny wytrzymują zazwyczaj do dziesięciu latu, nawet w przypadku najwyższej jakości produktów. Są oczywiście różne rodzaje, jednak to, jaki rodzaj wybierzemy, zależeć powinien od wieku i usposobienia naszego dziecka. Jeśli mamy do czynienia z kilkulatkiem, który jeszcze miewa bałaganiarskie pomysły, lub posiada bardzo aktywny temperament, to powinniśmy pomyśleć o tanim wariancie z duplexu. Tapety ścienne z papieru są oczywiście najmniej trwałymi tapetami, jednak w zamian uzyskujemy niską cenę oraz łatwość montażu i demontażu, a przecież prędzej czy później trzeba będzie dokonać remontu wraz z dorastaniem dziecka.
Z wiekiem dziecko będzie zmieniało swoje preferencje odnośnie do kolorów, wzorów i tematyki. Gdy już podrośnie i zacznie mieć trwalsze zainteresowania, można zainwestować w tapetę ścienną flizelinową, trwalszą od papierowej, która posłuży nam dodatkowe lata. Drugą opcją jest oczywiście fototapeta z nadrukiem na podkładce winylowej. Bardzo modne i trwałe rozwiązanie wśród nastolatków i młodzieży, którzy utożsamiają się z różnymi znanymi pejzażami, na przykład miast amerykańskich z lubianych filmów.
Kolory tapet ściennych są bardzo ważne od narodzin dziecka, aż do dnia jego wyprowadzki, wiele lat później. To jak będzie wyglądało jego otoczenie, może pomóc mu w rozwoju, odnalezieniu sposobu działania i przystosowaniu się do właściwego rytmu dnia. Choć może brzmieć to śmiesznie, psychologia od dawna prowadzi badania na temat postrzegania przez ludzi barw i tego, jak te spostrzeżenia wpływają na ich myślenie o świecie.
Na pewno większość osób zna lub przynajmniej kojarzy taką informację, że zielony to kolor spokoju. Ludzie otaczają się zielenią, roślinami, to co zielone oznacza dla nas naturalne. Nawet chirurdzy noszą zielone stroje, by uspokoić pacjentów i załogę szpitala. Oczywiście kolor tapet ściennych nie zastąpi właściwego wychowania, ale może na przykład pomóc dziecku w zachowywaniu się w spokojniejszy sposób.
Zielony jest typowym kolorem dla dzieci wymagających spokoju lub po prostu ceniących go sobie, jak ma to miejsce w wypadku flegmatyków. Jeśli dobrać odpowiednio ciepłą zieleń na tapecie ściennej, połączyć ją z motywem roślinnym, lub fototapetą pejzażu, to uzyskamy bardzo kojący obraz, pozwalający się wyciszyć.
Bardziej aktywne dzieci, ceniące sobie energiczność, siłę i ruch, zdecydowanie będą wolały ciepłe kolory od zimnych. Oprócz tego, że będą to ciepłe kolory, w rozumieniu natężenia jasności, to będą to również ciepłe tapety ścienne w potocznym znaczeniu. Do takich tapet należeć będą te z motywami czerwonymi lub żółtymi. Nic więc dziwnego, że większość zabawek jest w tych kolorach, samochodziki są zazwyczaj czerwone lub żółte i takie zabiegi oczywiście dokonywane są celowo.
Nie zaleca się używania pstrokatych kolorów i motywów u dzieci z zespołami nadpobudliwości psychoruchowej oraz z problemami z koncentracją. W tych przypadkach potrzebne będą spokojne barwy, wcześniej wspomniana zieleń, ale także delikatny błękit, czy beż mogą kojarzyć się z trwałością i stabilnością. Tapety ścienne nie powinny być w kolorach monochromatycznych z zakresu szarości i czerni. Jest to akurat intuicyjne dla większości osób, gdyż mało kto chciałby cały czas przebywać w ciemni.
W przypadku dziecka po okresie adolescencji przypadającym na czas licealny możemy bardziej kierować się zaleceniami podopiecznego, który najlepiej będzie wiedział, co mu się spodoba. Nadal jednak należy uważać na to, by odcień wybranego koloru nie był zwyczajnie nieprzyjemny dla oczu, szczególnie gdy wybieramy tapetę ścienną pod nieobecność dziecka, na podstawie jego instrukcji, czy ogólnych wytycznych.
Podsumowując, tapety ścienne mogą wbrew pozorom zmienić bardzo wiele w codziennym życiu. Ich kolor może człowieka rozbudzić, uśpić, uspokoić, zmotywować do działania bądź odebrać mu chęć robienia czegokolwiek. Zdecydowanie dobrze jest wybierać takie kolory, które wspomagają te pozytywne funkcje z powyższych. Ostatecznie po kilku latach i tak trzeba wymienić tapetę ścienną i może wtedy nasze cele i zainteresowania się zmienią, a wraz z nimi zmieni się wystrój wnętrza, odzwierciedlającego naszą osobowość.