Zdarzają się sytuację, w których podczas dalekiej podróży nasz samochód odmówi nam posłuszeństwa, lub w skutek niefortunnych zdarzeń zostanie on uszkodzony. Są to zupełnie normalne incydenty, dlatego też nie powinniśmy się nimi stresować. W takich przypadkach warto zadzwonić po pomoc drogową- specjaliści w możliwie najkrótszym czasie udzielą nam wsparcia. Pomoc drogowa- kiedy należy się na nią zdecydować? Jakie podstawowe wskazówki związane z pomocą drogową są godne uwagi? W jaki sposób wezwać pomoc drogową? Jak wezwać pomoc drogową poza granicami kraju? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Pomoc drogowa – kiedy należy się na nią zdecydować?
Kiedy wyjeżdżamy w dalszą podróż, z reguły upewniamy się, ze samochód jest sprawny technicznie. Uzupełniamy płyny, wybieramy się na stację diagnostyczną lub do warsztatu, aby usunąć ewentualne usterki. Musimy jednak przygotować się również na ewentualne incydenty nieoczekiwane. Przykładem może być chociażby sytuacja awaryjna na drodze. Dlatego warto wcześniej zapisać odpowiedni numer telefonu pomocy drogowej ubezpieczyciela na naszym telefonie, a także w innym miejscu. Kiedy jednak warto zdecydować się na pomoc drogową? Dużo zależy od tego, w jaki pakiet pomocy drogowej zainwestowaliśmy. W zdecydowanej większości przypadków możemy liczyć na wykonywanie takich czynności, jak chociażby holowanie samochodu lawetą do danego dostawcy usług, jednocześnie bezpieczne przechowywanie czterokołowca. Specjaliści pomogą nam również z ewentualną wymianą opon, z rozładowanymi akumulatorami i kluczami, które nie z naszej winy zablokowały się w samochodzie. Pomoc drogowa sprawdzi się w przypadku braku paliwa, jednocześnie umożliwi zakwaterowanie w hotelu, jeśli znajdujemy się daleko od naszego domu.
Jakie podstawowe wskazówki związane z pomocą drogową są godne uwagi?
W sytuacji, kiedy nasz samochód niemalże wymaga holowania czy też naprawy, wówczas należy korzystać z usługodawców, którzy zatwierdzeni są przez naszą firmę ubezpieczeniową. Dodatkowo ważna jest kwestia tego, aby zapytać o ewentualne medyczne kwestie. W przypadku nagłych sytuacji medycznych możemy być przerażeni. Jest to jeszcze trudniejsze, jeśli jesteśmy w szoku, jednocześnie musimy szybko udzielić pomocy. Najważniejsza jest kwestia tego, aby zachować spokój. W konsekwencji jesteśmy w stanie pomóc komuś, kto nas potrzebuje. Warto również wspomnieć o tym, że niektórzy dostawcy pomocy drogowej gwarantują również połączenie telefoniczne. Będzie ono przydatne, jeśli mamy do czynienia z sytuacją medyczną, jednakże nie jesteśmy w stanie dostać się do placówki medycznej. Tego typu usługa w większości przypadków dostępna jest 24 godziny na dobę, a na nasz telefon czeka wielu pracowników, wśród których wyróżnić możemy lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych. Warto pamiętać o tym, że pomoc udzielana jest przez telefon. W wielu sytuacjach konieczna będzie dalsza opieka medyczna, aż do przyjazdu służb specjalnych.
W jaki sposób wezwać pomoc drogową?
Jeśli doszło do kolizji, ewentualnie do awarii pojazdu, wówczas pomoc drogowa może zostać wezwana poprzez najbliższy telefon SOS. Tego typu urządzenia często znajdują się na autostradach, najczęściej w odległościach, które oscylując w granicach kilku kilometrów. Znajdują się one w pobliżu pasów awaryjnych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, konieczne okaże się wciśnięcie czerwonego przycisku. Teraz pozostaje nam czekać na zgłoszenie pracownika Centrum Zarządzania Autostradą. Tamtejszy pracownik jest w stanie szybko sprawdzić, z której kolumny zgłoszenie zostało nadesłane. W konsekwencji możliwe okaże się wezwanie policji autostradowej na miejsce wypadku. Na autostradach niejednokrotnie znaleźć można również komisariaty. W przypadku ewentualnych awarii warto szukać pomocy właśnie tam. Alternatywnym rozwiązaniem jest oczywiście zadzwonienie do własnego ubezpieczyciela, aby ten wezwał pomoc drogową.
Jak wezwać pomoc drogową poza granicami kraju?
Nieco inaczej wygląda to w przypadku awarii i stłuczek poza granicami kraju. Co możemy zrobić, jeśli spotka nas wypadek poza granicą. Podobnie jak to wygląda w naszym kraju – nie możemy zatrzymywać się na autostradach. Zjedźmy z pasa ruchu, jednocześnie zatrzymajmy się blisko prawej strony, ewentualnie na poboczu – w zależności od sytuacji. Następnie uruchamiamy światła awaryjne, ubieramy specjalistyczną kamizelkę i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. W tym przypadku również możemy korzystać z telefonów SOS. Alternatywnym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia lub policji za pomocą komórki. Dobrym rozwiązaniem jest oczywiście kontakt z ubezpieczycielem. Dzięki temu możliwe jest wezwanie pomocy drogowej, napraw lub holowania samochodu. W zależności od tego, jaki pakiet bezpieczeństwa posiadamy pomoc drogowa znajdująca się poza granicami kraju może być wliczona w cenę lub nie. Dlatego zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto wcześniej sprawdzić swoją polisę.
Najlepsze artykuły na podobny temat : |
https://comau.com.pl/pomoc-drogowa-jakie-wymagania/ |
https://www.thefight.pl/pomoc-drogowa-co-i-jak/ |
https://www.pogodna.waw.pl/jak-zalozyc-firme-pomoc-drogowa/ |