Każda kobieta, a coraz częściej także i mężczyźni, narzekają na swój wygląd. Wiele z nas chętnie poprawiłoby mankamenty urody, jednak bardzo często nie wiemy, jak się za to zabrać. Tym samym ufamy reklamom i różnego rodzaju specyfikom, które mają gwarantować nam doskonały wygląd oraz samopoczucie. Niestety, większość tego rodzaju inwestycji to jedynie niepotrzebnie wydane pieniądze. W poszukiwaniu idealnego wyglądu warto zgłosić się do specjalistów, którzy w lepszy sposób będą w stanie nam pomóc.
Wizyta u dermatologa
Dermatolog to lekarz, do którego warto udać się w przypadku chorób skórnych. Pomaga on jednak walczyć ze zmianami nie tylko chorobowymi, ale i czysto estetycznymi, które z medycznego punktu widzenia nie mają wpływu na nasze zdrowie fizyczne, działają jednak niekorzystnie na psychikę. Dermatolog to niejako pierwszy lekarz, do którego powinniśmy się udać w walce o piękny wygląd. Być może z jego pomocą będzie możliwe pozbycie się niedoskonałości bez konieczności stosowania inwazyjnych metod. Dermatolodzy zwykle skupiają się na leczeniu pacjenta za pomocą różnego rodzaju kremów, maści czy też mieszanek do stosowania bezpośrednio na skórę. Nie są to kosmetyki ani nawet ziołowe wyroby medyczne – dermatolodzy zwykle bazują na lekach, które w dodatku są dostępne jedynie na receptę. Z ich pomocą bez większego problemu możemy pozbyć się zmian pokrzywkowych, trądzikowych czy innych zmian skórnych. Bez problemu nie oznacza jednak, że cała terapia będzie trwała krótko – wręcz przeciwnie, niektóre mogą zająć nam nawet kilka lat. Warto jednak powalczyć o piękny wygląd w ten właśnie sposób, gdyż nasza skóra nie ucierpi, a samo leczenie jest bezbolesne. Warto mieć jednak na uwadze, że może ono okazać się kosztowne – kremy dermatologiczne to często wydatek nawet kilkudziesięciu złotych za jedną tubkę, która nie starcza na zbyt długo. Dodatkowo należy doliczyć koszt wizyty lekarskiej, jeżeli udajemy się do dermatologa prywatnie, a nie w ramach NFZ.
Na trudne przypadki – chirurgia plastyczna
W ostatnim czasie chirurgia plastyczna znacznie zyskała na popularności. Niegdyś kojarzona była głównie z bogatymi osobami, które było stać na spełnianie swoich zachcianek, przez niektórych ocenianych wręcz jako fanaberie. W rzeczywistości chirurgia plastyczna pomaga zniwelować takie wady urody, które naprawdę utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. W przeciwieństwie do wielu zabiegów medycyny estetycznej, w chirurgii plastycznej niezbędne jest użycie skalpela, zatem mankamenty urody usuwane są operacyjnie. Niestety, chirurgia plastyczna nie jest refundowana, zatem pacjent musi z własnej kieszeni zapłacić za leczenie. Niektóre kliniki oferują możliwość rozłożenia płatności na raty, co jest bardzo wygodne w przypadku, gdy nie stać nas na jednorazowe wydanie znacznej ilości pieniędzy. Chirurgia plastyczna nie zawsze oznacza zachciankę – czasami interwencja chirurga jest wręcz niezbędna, ze względu na to, że pewne mankamenty urody są szkodliwe dla zdrowia. Przykładowo zbyt duży biust w stosunku do reszty ciała znacznie obciążą kręgosłup i naraża go na choroby. Chirurgia plastyczna pozwala w krótkim czasie pozbyć się niedoskonałości bądź poprawić błędy matki natury. Niestety, zabiegi chirurgii plastycznej są zwykle mocno inwazyjne, zatem należy nastawić się na dłuższą rekonwalescencję pooperacyjną. Dodatkowo czasami zastosowanie zabiegów chirurgii plastycznej jest niemożliwe, ze względu na stan zdrowia osoby, która miałaby się poddać operacji. Wtedy lekarz wyznacza inny termin zabiegu bądź proponuje zupełnie inną metodę usuwania niedoskonałości, jednakże niekoniecznie tak skuteczną.
Czasem pomoże kosmetolog
Przy niektórych problemach z wyglądem może nam pomóc wizyta w salonie kosmetycznym. Powszechnie dziś wykonywane zabiegi to nie tylko usuwanie owłosienia czy wykonywanie manicure – u kosmetologa możemy na przykład pozbyć się przebarwień skórnych czy blizn. Zabiegi wykonywane w gabinecie są w pełni bezpieczne, jednak należy wybierać jedynie pewne punkty, w których pracują najwyższej klasy specjaliści. Co więcej, przed wykonaniem zabiegu dobrze jest umówić się na wizytę wstępną, podczas której kosmetolog oceni, jaka forma leczenia będzie dla naszej skóry najlepsza. W gazetach czy w internecie można bowiem wiele wyczytać na temat najnowszych metod pozbywania się niedoskonałości skórnych, jednak w praktyce to specjalista powinien ocenić, czy można u nas owe zabiegi bezpiecznie wykonać. Do wielu z nich istnieją przeciwwskazania, których bezwzględnie należy przestrzegać. Wizyta w gabinecie kosmetologa jest płatna w zależności od cennika, jaki posiada konkretny punkt. Kosmetolog nie jest lekarzem, zatem wizyta u niego nie jest refundowana przez NFZ. W niektórych gabinetach pracują także lekarze medycyny estetycznej, którzy uprawnieni są do wykonywania nieco bardziej inwazyjnych zabiegów skórnych, na przykład z użyciem różnego rodzaju kwasów. W tego rodzaju gabinecie z pewnością uzyskamy pomoc, jakiej potrzebuje nasza skóra, co pozwala znacznie poprawić jej wygląd.