Etapy uzależnienia od narkotyków: aktualnie jest coraz więcej osób, które mają kłopoty z narkotykami. Tej sprawy ani przez jeden moment nie wolno bagatelizować! Tutaj chodzi nie tylko o uzależnienie psychiczne i fizyczne, ale także o problemy z prawem, ponieważ są to substancje, których (zgodnie z przepisami) nie wolno zażywać. Sprawdź, jakie są etapy uzależnienia od narkotyków. Dowiedz się, gdzie tego typu kłopoty zdrowotne mogą być leczone.
Dlaczego ludzie sięgają po narkotyki?
Powodów jest naprawdę wiele… Niektórzy sięgają po narkotyki, aby najzwyczajniej w świecie dowiedzieć się, jak działają nielegalne substancje. Jest takie powiedzenie, że „zakazany owoc smakuje najlepiej”, które tutaj świetnie pasuje. Dla innych to metoda, by odurzyć się i doznać niespotykanych wcześniej wrażeń. Dzieje się tak z rozmaitych przyczyn. Niektórym osobom nudzi się i szukają rozmaitych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Inni natomiast w ten sposób uciekają od kłopotów, które mają w życiu prywatnym, szkolnym albo zawodowym. To ważna kwestia. Eksperci podkreślają, że zdecydowanie najczęściej po narkotyki sięgają osoby, które nie są zadowolone z tego, jak toczy się ich życie. Spore znaczenie ma także środowisko, w którym się na co dzień obracamy. Jeśli w danej grupie „liderzy” biorą narkotyki i nakłaniają do tego innych, to jest spore prawdopodobieństwo, że młodsi członkowie zrobią to samo. Aby nie być gorszym i nie zostać wykluczonym z danej społeczności. Szczególnie podatne na takie niewłaściwe wzorce są osoby młode, które szukają przyjaciół i często znajdują ich w niewłaściwych miejscach.
Inicjacja i faza eksperymentalna
W literaturze dotyczącej tego zagadnienia można wyodrębnić kilka faz uzależnienia od narkotyków. Na pewno duże znaczenie ma tutaj sama inicjacja. Chodzi natomiast o spróbowanie po raz pierwszy zakazanych substancji. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich są natomiast bardzo silne. W związku z tym wystarczy raz coś wziąć, by potem mieć coraz większe kłopoty z narkotykami. Nie trzeba generalnie wiele, aby w późniejszym okresie borykać się z kolejnymi etapami. Sporo osób (szczególnie młodych) chce np. spróbować zakazanych substancji, aby przekonać się, jak to jest. To opcja pozwalająca chociaż na chwilową ucieczkę od kłopotów z życia prywatnego lub zawodowego. Warto jednak zaznaczyć, że jest to bardzo złudne. W końcu te problemy nie zostaną w ten sposób rozwiązane. A można przy okazji narobić sobie jeszcze innych kłopotów. Nie tylko ze zdrowiem, lecz również z naszym prawem. Kolejnym etapem uzależnienia od narkotyków jest zaś faza eksperymentalna. Jak sugeruje już sama nazwa, osoby z tej grupy sprawdzają, jakie skutki ma przyjmowanie zakazanych substancji. Niektórzy są w stanie w porę się opamiętać i zerwać z narkotykami praktycznie od razu. Inni chcą doświadczać coraz to nowszych emocji i wrażeń… Próbują zatem stosować rozmaite substancje w coraz większych ilościach.
Używanie i nadużywanie substancji
Z czasem osoby mające do czynienia z narkotykami nie potrafią już tego wszystkiego odpowiednio kontrolować. Zażywanie zakazanych substancji odbywa się coraz częściej i częściej. Oczywiście, trzeba wówczas liczyć się z rozmaitymi skutkami. Te osoby zaczynają mieć coraz więcej kłopotów. W życiu prywatnym, szkolnym, czy zawodowym. Chodzi m.in. o zaniedbywanie swoich obowiązków. Oczywiście, pogarszają się relacje z członkami rodziny, kolegami z pracy itd. Niektórzy borykają się z częstymi zmianami nastrojów. Inni są już w takiej sytuacji, że muszą np. pożyczać pieniądze (albo nawet je kraść), by kupić kolejną porcję zakazanych substancji.
Faza uzależnienia od nielegalnych substancji
Fachowcy podkreślają, że na początkowym etapie można jeszcze (chociaż każdy przypadek jest tutaj indywidualny) zerwać z nałogiem samodzielnie. W przypadku tej fazy nie jest to już niestety możliwe. Tutaj potrzebna jest pomoc dobrych ekspertów. Warto podkreślić, że osoby uzależnione nie są już w stanie normalnie funkcjonować bez zakazanych substancji. Przyjmują ich coraz więcej, by tylko doświadczyć pewnych określonych emocji. Inni z kolei biorą zakazane substancje, aby nie pojawiły się skutki dotyczące zbyt długiej przerwy od narkotyków. Warto bowiem pamiętać o jednej kwestii. Jeśli dana osoba jest uzależniona, to organizm zaczyna przyzwyczajać się do kontaktu z określonymi substancjami. Jest to oczywiście bardzo niekorzystne zjawisko. Tutaj nie da się z tym samodzielnie skończyć. Trzeba być bowiem pod opieką wykwalifikowanych ekspertów.
Gdzie się leczyć?
Coraz więcej osób decyduje się na ośrodek leczenia uzależnień. Dlaczego? Przede wszystkim działa on zgodnie z przepisami. Jest legalny i zarazem bardzo pomocny. Pracują tam na co dzień wykwalifikowani eksperci. Jeśli masz kłopot z uzależnieniem od narkotyków (albo szukasz pomocy dla kogoś ze swojego bliskiego otoczenia), to warto się tam jak najszybciej zgłosić. Na początku fachowcy przeprowadzają dokładny wywiad medyczny. Wykonywane są rozmaite badania i testy itp. Istotne jest też to, by ustalić formę terapii, która w danym przypadku będzie efektywna.