Blacha trapezowa z ociepleniem to jeden z tych materiałów, który jest bardzo chętnie stosowany zarówno w budownictwie publicznym, przemysłowym, jak i tym mieszkaniowym. Wiąże się to bezpośrednio z korzystnymi właściwościami, a także ze stosunkowo atrakcyjną ceną.
Jakie rodzaje blachy trapezowej możemy wyróżnić? W jaki sposób ocieplać płaski dach z blachą trapezową? Dlaczego warto zdecydować się na blachę trapezową z ociepleniem? Na jakie dachy blacha trapezowa okaże się strzałem w dziesiątkę? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie rodzaje blachy trapezowej możemy wyróżnić?
W dzisiejszych czasach blachy stosowane na dach są zdecydowanie bardziej zaawansowane pod względem technologicznym, niż miało to miejsce kilka lat temu. Produkowane są one ze stali niskowęglowych. Klienci do wyboru mają egzemplarze o różnych wysokościach profilu i odmiennych grubościach. Inwestorzy zwracają uwagę przede wszystkim na kształt wyprofilowania blachy. To właśnie od tego aspektu zależy, w jaki sposób będzie wyglądał dach na danym budynku. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że wzory na kolorowej grafice lub niewielkiej próbce będą prezentować się nieco inaczej, niż miałoby to miejsce na dużej powierzchni- warto mieć to na uwadze. Nie bez znaczenia jest także kwestia powłok ochronnych. Blacha trapezowa z ociepleniem często pokrywana jest cynkiem, który ma pozytywny wpływ na dany materiał. Stosowane są także powłoki, których głównym zadaniem jest nadawanie koloru, a także zapewnienie optymalnej ochrony przed rdzą i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
W jaki sposób ocieplać płaski dach z blachą trapezową?
Blacha trapezowa z ociepleniem to coraz częstsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że izolując dach płaski, który oparty jest na blasze trapezowej, warto zająć się optymalnym ocieplaniem. Dzięki temu zadbamy o zatrzymywanie ciepłego powietrza, poprawimy komfort akustyczny, a także zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnego pożaru. Bardzo często wykorzystuje się skalną wełnę mineralną- jest to materiał uznawany za niepalny, co z praktycznego punktu widzenia oznacza, że jest bezpieczny w warunkach pożaru. Dodatkowo charakteryzuje dobrymi parametrami akustycznymi- jest to istotne w przypadku pustych przestrzeni. Nie da się ukryć, że dachy płaskie na blachach trapezowych z ociepleniem to niezwykle popularne rozwiązanie, które stosowane jest nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w przypadku budynków wielkogabarytowych, które charakteryzują się lekką konstrukcja. Dobór poszczególnych rozwiązań umożliwia uzyskanie korzystniejszych efektów w różnorodnych aspektach, takich jak chociażby izolacyjność cieplna, komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe.
Dlaczego warto zdecydować się na blachę trapezową z ociepleniem?
Blacha trapezowa z ociepleniem to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą tego typu rozwiązanie. Ogromnym plusem jest łatwa obróbka i mało problematyczny montaż. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że z niektórymi kwestiami jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę. Dach z blachy trapezowej z ociepleniem może mieć niemalże nieograniczoną kolorystykę- do wyboru mamy różne barwy, a ich ostateczny wybór zależny jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, ze blacha trapezowa może być wykorzystywana jako poszycie dachów, aby stworzyć elewacje i fasadę. Fantastycznie chroni nas przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi, do których zaliczyć możemy deszcz, wiatr, śnieg, zmiany temperatury, jednocześnie jest odporna na promieniowanie słoneczne UV. Blacha trapezowa z ociepleniem ma dość niską cenę. Nadaje się ona na duże, jednocześnie proste dachy, bowiem cięcie arkuszy na małe kawałki byłoby dość problematyczne i mało estetyczne, a dopasowanie do skomplikowanego kształtu to kwestia wysoce problematyczna.
Na jakie dachy blacha trapezowa okaże się strzałem w dziesiątkę?
Blacha trapezowa z ociepleniem charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest stosunkowo lekka- 1 metr kwadratowy waży w okolicach 5 kilogramów. Jest to bardzo dobra wiadomość dla konstruktorów dachów, bowiem nie ma konieczności tworzenia szczególnie mocnej i skomplikowanej więźby. Zastosowanie blachy trapezowej jest zatem sposobem na obniżenie całkowitych kosztów inwestycji. Materiał ten w sposób szczególny zalecany jest w przypadku dużych i prostych powierzchni- przemawiają za tym nie tylko względy wizualne, ale przede wszystkim zużycie materiałów. Cięcie arkuszy na niewielkich rozmiarów element jest nie tylko nieestetyczne, ale również nieekonomiczne. Blachę trapezową możemy także układać na dachach, których koszt nachylenia jest stosunkowo niski- maksymalna wartość nie powinna przekraczać 90 stopni.