Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy rzeczy? Firmy transportowe w naszym kraju są najszybciej rozwijającą się branżą, jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to polskie firmy stanowią około 1/4 rynku Unii Europejskiej. Aby zarabiać na przewożeniu towarów, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią licencję, jest sporo wymogów, które należy spełnić, aby ją uzyskać. Warto postarać się o nie jeszcze przed rozpoczęciem działalności, ponieważ ich uzyskanie może jakiś czas potrwać.
Licencja transportowa – czym jest?
Licencja transportowa jest dokumentem poświadczającym, że dana firma może legalnie przewozić towary na terenie Unii Europejskiej. Nie wolno przenosić na inne przedsiębiorstwa uprawnień wynikających z posiadania licencji, nie wolno jej również odstępować, jest ona przypisana jednej firmie. Kierowca w każdym momencie powinien móc przedstawić licencję odpowiednim organom uprawnionym do jej kontroli. Ponadto oddzielnie wydawana jest licencja transportowa na przewóz osób lub towarów na terenie kraju, a oddzielnie na przewóz międzynarodowy. Wielkość samochodu nie ma żadnego znaczenia, jeśli przewóz towarów lub osób wykonywany jest w celach zarobkowych, trzeba posiadać odpowiednią licencję. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli transport odbywa się w ramach pracy jednej firmy i polega na dowożeniu pracowników lub materiałów czy surowców niezbędnych do wykonywania prowadzonej działalności, wówczas licencja nie jest wymagana, ale należ posiadać zaświadczenie firmowe, że jest to przewóz na potrzeby własne.
Uzyskanie licencji transportowej
Uzyskanie licencji transportowej związane jest z odbyciem płatnego szkolenia, po przebyciu szkolenia trzeba zdać egzamin. Pozytywne zdanie egzaminu kończy się uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych. Certyfikat powinna posiadać przynajmniej jeden pracownik przedsiębiorstwa i nie musi to być wcale właściciel. Aby uzyskać licencję na transport międzynarodowy, trzeba złożyć wymagany komplet dokumentów do głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, jeśli jest to transport krajowy, wnioski tego typu przyjmuje lokalny Zarząd Dróg i Transportu.
Przepisy ściśle opisujące jakie zasady trzeba spełnić, aby uzyskać licencję na wykonywanie transportu międzynarodowego, zawarte są w Ustawie o Transporcie Drogowym i w przepisach Unii Europejskiej. Najważniejsze dokumenty, jakie trzeba złożyć to:
– Kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych,
– wypis wszystkich aut przeznaczonych do transportu razem, każdy samochód powinien posiadać zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu drogowego,
– zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON,
– odpis z rejestru przedsiębiorców KRS,
– oświadczenie o planowaniu zatrudnienia kierowców zawodowych.
Do wniosku trzeba również dołączyć potwierdzenie z odpowiedniego urzędu, że przedsiębiorca nie był karany za przestępstwa karno-skarbowe, a także że nie ma zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na określonym terenie.
Licencja na transport międzynarodowy jest wydawana firmom, które mogą udokumentować odpowiednie zaplecze finansowe, jeżeli jest to pierwszy samochód, kwota ta wynosi 9 tys. euro. Pieniądze powinny być udokumentowane przy pomocy wyciągu bankowego, papierów wartościowych, odpowiedniego ubezpieczenia lub rozliczenia podatkowego. Przy ubieganiu się o licencję na każdy następny samochód, należy udokumentować dochód 5 tys. euro.
Koszt licencji na transport międzynarodowy i krajowy
Do wniosku o wydanie licencji na międzynarodowy transport rzeczy należy dołączyć udokumentowane zaświadczenie o opłaceniu 4 tys. złotych za licencję i dodatkowo 440 złotych za wypis licencji na 5 lat, jeśli wpis jest na 10 lat, koszt się podwaja i wynosi 880 złotych za wypis oraz 8 tys. złotych za licencję. Do tych kosztów trzeba doliczyć cenę uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, która wynosi 1 tys. złotych. Każdy zgłoszony samochód do transportu również powinien być opłacony w wysokości 10% ceny od kwoty udzielonej licencji. W przypadku starania się o licencję na transport krajowy jej koszt wynosi 800 złotych za wydanie licencji na okres od 2 do 15 lat, i stosunkowo więcej, 900 złotych za wydanie licencji na okres od 15 do 30 lat. Rozpatrywanie wniosku i wydanie licencji nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące, w praktyce cała procedura trwa od 5 do 20 dni roboczych.
Brak licencji na transport międzynarodowy – jakie są konsekwencje
W przypadku, kiedy kierowca odmawia kontroli lub ją utrudnia, kara wynosi 12 tys. złotych. Taka sama wysokość kary grozi w przypadku braku licencji lub zezwolenia pozwalającego na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Kierowca nieprzestrzegający ewidencji czasu pracy lub usiłujący fałszować wykaz czasu pracy ponosi karę w wysokości 8 tys. złotych. Przedsiębiorca powinien także zaopatrzyć się w polisę OC Przewoźnika Drogowego (OCP). Polisa nie jest niezbędna z punktu widzenia prawnego, ale przy zdobywaniu zleceń jest wymagany odpowiedni dokument tego typu. OCP jest przydatne dla przedsiębiorcy, jeśli transport ulegnie zniszczeniu, bądź w jakimś stopniu uszkodzeniu albo kiedy zostanie skradziony.
MM Logistic Transport Norwegia |
Grodzka 20/6 |
70-560 Szczecin |
793 008 523 |
www.mmlogistics.com.pl |