Branża rolnicza notuje duży rozwój w naszym kraju w ostatnich latach. Nic w tym dziwnego, ponieważ polscy rolnicy chętnie i aktywnie korzystają z możliwości oferowanych przez różne programy unijne mające na celu wsparcie rolnictwa. Duży rozwój oznacza większe zapotrzebowanie na maszyny różnego typu. Nowoczesny, profesjonalny sprzęt rolniczy znacznie usprawnia pracę w gospodarstwie rolnym i ogranicza konieczność wykonywania wielu prac ręcznie. W związku z dużym popytem, na terenie Polski można zaobserwować wiele ofert obejmujących sprzedaż maszyn przeznaczonych dla branży rolniczej.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maszyn rolniczych. Warto przyjrzeć się im dokładnie i dowiedzieć się jakie oferują korzyści. Jedno jest pewne – bez takiego sprzętu, rozwój rolnictwa byłby niemożliwy.
Rosnący popyt na maszyny
Rolnictwo w dzisiejszych czasach jest o wiele bardziej wyspecjalizowaną branżą w porównaniu do tego co było kiedyś. Oznacza to, że mamy do czynienia z wieloma gospodarstwami, które są nastawione na zyski i skupiają się wyłącznie na jednym rodzaju produkcji. Aktualnie tylko małe gospodarstwa prowadzone przez rodziny, zajmują się jednocześnie hodowlą zwierząt oraz uprawą roślin. Takie małe gospodarstwa nie potrzebują specjalistycznego sprzętu. Zwykle wystarczy ciągnik oraz kilka podstawowych typów maszyn.
Większe gospodarstwa są nakierowane na produkcję konkretnych dóbr. Skupiają się na przykład na hodowli bydła, trzody, uprawie buraków, zbóż i innych roślin. Takie gospodarstwa najczęściej zatrudniają dodatkowy personel, a praca organizowana jest w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty przy jak najmniejszych nakładach pracy. W związku z tym konieczne jest inwestowanie w profesjonalne maszyny rolnicze. Niektóre z nich trzeba kupić i może być to spora inwestycja, a inne można wynająć (np. kombajn zbożowy na czas żniw).
Jak maszyny usprawniają pracę gospodarstw rolnych?
Nie podlega wątpliwości fakt, że maszyny rolnicze są urządzeniami, które w znacznym stopniu usprawniają pracę gospodarstw rolnych. Coraz więcej dużych wyspecjalizowanych gospodarstw oraz mniejszych gospodarstw rodzinnych sięga po nowoczesne rozwiązania techniczne. Dzięki stosowaniu różnych sprzętów, można znacznie przyspieszyć i usprawnić produkcję praktycznie na każdym etapie, a to z kolei przekłada się na szybsze osiąganie zysków, które są znacznie większe w porównaniu z produkcją, w której większość czynności należy wykonywać ręcznie.
Najważniejsze zalety korzystania z maszyn rolniczych
Istnieje wiele korzyści i zalet związanych z użytkowaniem maszyn rolniczych. Przede wszystkim dzięki takiemu sprzętowi można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wiele prac należy wykonywać w ściśle określonych terminach, których niedopełnienie doprowadza do zmniejszenia produkcji i zysków. Dzięki maszynom można zaoszczędzić sporo czasu i nakładów pracy nawet na gospodarstwach, których powierzchnia sięga poziomu wielu hektarów.
Kolejną istotną zaletą zapewnianą przez maszyny rolnicze jest oszczędność nakładów pracy i energii. Nowoczesne wyposażenie i praca maszynowa pozwoliła na wyeliminowanie prac ręcznych oraz pomocy zwierząt (np. koni) w wielu procesach. Nie jest też konieczne angażowanie sił człowieka. Nie należy też zapominać o tym, że maszyny zapewniają znacznie wyższy poziom precyzji oraz wydajności różnych czynności, takich jak na przykład oprysk czy też zasiew.
Przykłady praktycznych maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych
Rolnicy, którzy chcą usprawnić swoją pracę, mają możliwość kupowania różnych typów maszyn. Na rynku dostępnych jest wiele typów urządzeń. Poniżej zostało przedstawionych kilka przykładów:
- Kosiarki talerzowe i samobieżne – są to urządzenia, których głównym zadaniem jest koszenie. Zapewniają one wysoką precyzję koszenia i zbiorów bez ponoszenia strat.
- Przetrząsacze karuzelowe – są one dostępne w wielu rozmiarach. Maszyny rolnicze tego rodzaju wykorzystuje się do przetrząsania siana oraz rozłożenie skoszonego materiału w sposób równomierny. Dodatkowym atutem jest napowietrzanie ściętych materiałów. Dzięki przetrząsaczom można przygotować skoszoną trawę do formowania pokosu przy pomocy zgrabiarki.
- Brony wirnikowe – sprzęt tego rodzaju służy do uprawy gleby przygotowanej wcześniej przy pomocy pługa oraz do siewu na glebach rozluźnionych. Głównym zadaniem takich broń jest skuteczne rozdrabnianie i spulchnianie ziemi. Sprzęt ten wykorzystuje się po orce oraz zasiewie. Brony tego typu skutecznie likwidują różnego rodzaju kłącza i chwasty z pól.
- Rozsiewacze do nawozów – te maszyny rolnicze są odpowiedzialne za rozsiewanie nawozów w sposób równomierny. Sprzętu tego można korzystać do nawożenia zbóż oraz roślin okopowych. Na rynku dostępne są rozsiewacze tarczowe, wahadłowe oraz pneumatyczne.
- Opryskiwacze polowe – głównym zadaniem tych maszyn jest zapewnienie chemicznej ochrony roślin oraz ich nawożenie poprzez opryskiwanie. Urządzenia takie są dostępne w wersji zawieszanej oraz ciąganej.
- Siewniki pneumatyczne i mechaniczne – sprzęt ten pozwala na odpowiednie dawkowanie nasion i ich zasiew w sposób precyzyjny.